A Fehérkereszt Állatvédő Liga közleménye:
Ne adjon hullajelöltet ajándékba!
Kérjük szépen, csak nagyon nagy körültekintéssel, átgondolt döntés után tegyen a fa alá élő állatot! Tapasztalataink szerint ugyanis a karácsonyra ajándékozott állatok elég nagy része egy-két hét után utcára vagy menhelyre kerül, a rágcsálókat elengedik a parkokban, a halakat néha vécén húzzák le.
De az állat nem tárgy, nem játékszer! Ha valaki úgy döntött, hogy a családjába befogad egy állatot, és ezt éppen karácsonykor teszi, akkor azzal 10-15 évre szóló döntést hozott. Ha elég érettnek tartja a gyermekeit az állattartásra, és fel van készülve arra, hogy mégis neki, a felnőttnek kell majd kora reggel és a hideg estén is kutyát sétáltatni, macskaalmot, kalitkát vagy rágcsálóketrecet takarítani, gondoskodni a rendszeres, jó minőségű élelmezésről és az állat "szórakoztatásáról", akkor a karácsony is alkalmas erre. Ám ha mindez "nem biztos", vagy "majd lesz valahogy", "majd kibírja az állat", "megszokja", akkor kérjük, inkább plüssállatot vegyen, esetleg interaktív játékállatot vagy éves állatkerti belépőt, esetleg legyen örökbefogadója a WWF kezdeményezésében valamelyik veszélyeztetett állatnak (ilyenkor még a plüss mását is megkapja az oklevél mellé, hogy legyen mit a fa alá tenni.)
Azt pedig szintén nem tanácsoljuk, hogy egy másik családtagot "meglepjenek" egy állattal: a jó szándék érthető, ha egy egyedülálló családtag kutyát vagy macskát kap, de vajon az egészsége, pénztárcája megengedi az állattartást? És biztos, hogy épp ilyen kisállatra vágyik?
Nagyon kérjük, fontolja meg jól a döntését!
A szeretet ölhet is
Akinek már van állata, azzal előfordulhat, hogy csupa jó szándékból, szeretetből bajt okoz. Hogyan? A karácsonyi asztalnál kolduló kutya és macska szemének sokan nem bírnak ellenállni, pedig a túletetés komoly bajok forrása lehet! A kontrollálatlanul zabáló állat rosszul lesz, és az ünnepek idején nehezebben érhető el a segítség. Arról se feledkezzünk meg, hogy a csokoládé a kutyáinknak, kisállatainknak halálos méreg lehet, ugyanis szervezetük nem bírja lebontani a benne lévő teobromint. Ezért ne "kényeztessük" a kedvencünket szaloncukorral, csokoládéval! Hálásak azonban a főzéskor keletkező, nem szalonképes húsért, illetve sokan vesznek a kis kedvencnek ajándékba jutalomfalatot.
Akiknek a szeretet ünnepe lélektelen, embertelen út a vágóhídra...
Igen, a vágóállatokról beszélünk, akiknek természetesen el kell jutniuk a feldolgozó üzembe - csakhogy nem mindegy, hogyan! Évek óta igyekszünk felhívni a figyelmet, hogy az állatvédelmi törvény szerint számukra is komfortos körülményeket kell biztosítani, elfogadhatatlan, hogy éhezzenek, szomjazzanak, fázzanak a kamionokban.
Világgá futott állatok
Szilveszterkor mindig el kell mondanunk, hogy mindenkihez eljusson: ha kutyát, macskát tart, akkor szilveszter éjjelére gondoskodjon arról, hogy az állat ne tudjon rémületében világgá menni.
Magyarország legnagyobb macskástárgy-gyűjteményének blogját látod!
A legfrissebb (és régebbi) bejegyzésekhez kattints ide :)
Ha tehát lakásban tartott kedvencünk van, akkor hagyjunk lehetőséget, hogy a közelünkben legyen (ha ezt igényli) vagy elbújhasson (ha az jobb neki.) És ilyenkor életmentő lehet, ha a nyakörvre felteszünk egy bilétát a gazda telefonszámával. Egy házilag is roppant egyszerűen kivitelezhető: egy darab papírra írjuk fel a számot, és teljesen borítsuk be cellux ragasztóval - majd ezt rögzítsük a nyakörvhöz. Számos kutya úgy került vissza kétségbeesett
gazdáihoz, hogy a megtaláló értesíteni tudta a tulajdonosokat, akik sokszor sok-sok kilométerrel, településsel arrébb laknak.
Mivel a durrogtatást sokan (szabálytalanul) napokkal hamarabb elkezdik, azt tanácsoljuk, hogy a sétáltatás idején semmiképp ne vegyék le pórázról a kutyájukat, mert ijedtjükben autó alá futhatnak vagy elszaladhatnak a gazdájuktól.
Kívánjuk, hogy Önöknek és állataiknak is szép legyen a karácsony és boldog az új év!
Utolsó kommentek